Vanaf de jaren zeventig ontwikkelde zich in Suriname, met name in de hoofdstad Paramaribo, een verrassende vorm van popular art. Op de particuliere ‘wilde’ bussen, en op schaafijskarretjes werden schilderingen en teksten aangebracht, gaandeweg met een steeds uitbundiger uitstraling.
In dezelfde periode maakten reclameschilders een vergelijkbare ontwikkeling door. Anno 2010 bloeien deze vormen van straatkunst in Paramaribo als nooit tevoren. Honderden bussen vormen een rijdende tentoonstelling met afbeeldingen van afro-amerikaanse en Indiase sterren, treinen, trompetten en fraai gekalligrafeerde teksten; schaafijskarren geven kleurige accenten in het straatbeeld en complete gebouwen worden ingepakt in enorme hyperrealistische reclameschilderingen. Schaafijs en wilde bussen geeft een overdonderende impressie van deze informele en weinig bekende kunstexplosie, reconstrueert daarbij de geschiedenis en stelt de belangrijkste makers aan u voor.
Tekst: Tammo Schuringa, Paul Faber en Chandra van Binnendijk
Ontwerp: Sabine Verschueren
Uitgever: KIT Publishers
Resultaat van het residency project van Bas de Boer in Riga waar hij dit voorjaar bij KIM? heeft gewerkt.
Tekst: Irene de Craen en Bas de Boer
Ontwerp: Aleksandra Samulenkova
Uitgave bij de gelijknamige tentoonstelling die van 6 juni t/m 28 augustus 2010 bij Heden te zien was.
Bevat het essay 'Heerlijke nieuwe werkelijkheid' van kunsthistoricus/ journalist Koen Kleijn.
Tekst: Koen Kleijn
Ontwerp: Studio Renate Boere
Resultaat van het residency project van Wimo Ambala Bayang van 16 januari t/m 25 maart 2009.
Tekst: Nuraini Juliastuti
Ontwerp: Anang Saptoto
38: Kroniek van een ideaal
Een beeldend boek met een literaire inslag over het ontstaan en de ontwikkeling van Heden.
Het kunstcentrum Heden is in 1972 als kunstuitleen Artoteek Den Haag opgericht, min of meer als uitvloeisel van de roerige zestiger jaren, die ook de beeldende kunst niet onberoerd lieten. Aan de hand van columns, verhalen en bijdragen van schrijvers als Frits Abrahams, Helga Ruebsamen, Jan Mulder, Herman Vuijsje e.a. biedt het boek een origineel kijkje op de kunstprojecten van Heden en de veranderingen die zich door de tijd bij dit ambitieuze kunstcentrum hebben voltrokken.
Ontwerp: Studio Renate Boere